02 Haziran 2013, 02:34 - Anasayfa // Orduspor Futbol Haberi yazdır

Nedim Türkmen Merak Edilenleri Yanıtladı

Nedim Türkmen Merak Edilenleri Yanıtladı

Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, Ordu'da Altaş TV'nin konuğu olurken, katıldığı programda gündeme dair önemli konularda açıklamalarda bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, Ordu'da Altaş TV'nin konuğu olurken, katıldığı programda gündeme dair önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Orduspor Neden Küme Düştü

Sezon başı bir planlama yapıp ortaya bir bütçe koyduk. Hocanın istediği bütün oyuncuları aldık. İstemediği bütün oyuncularıda gönderdik. Hatta Barral ve Stancu gibi 2 oyuncuya 4.5 Milyon Euro gibi bir Anadolu takımının çok üstünde boyunu aşabilecek bonservisin altına girdik. Onunda nedeni; Hector Cuper gibi dünya markası ve süper ligdeki en kariyerli bir hocayı getirmişim yarım dönemde de oldukça başarılı olmuş. Ligi tanımış. Sonuçta da bu kadar kariyerli bir hocayla biz 3 yıl içinde Avrupaya gideceğiz, 5 yıl için bu takımı şampiyonluğa oynatacağız gibi bir hedef koyduk. Sezon başında bu hedeflerle yola çıktık ve yatırımlar yaptık. İlk kamp başladığında bütün oyuncuları transfer etmiştik. Takım Avusturyada ciddi bir kampa dönemi geçirdi. Sonra lige müthiş bir başlangıç yaptık. 8. haftada burada Elazığspor’u yenseydik 46. yıllık tarihimizde ilk defa lider oluyorduk. Ve ondan sonra takımda Antep yenilgisi, sonra işte Sivası kazandık. İlk devreyide 20 puanla tamamladık. Bu süre içindede hocaya bir problem varmı, takımda bir düşüş varmı diye sorup bütün bunları hep konuştuk. Devre arasına girdiğimizde en yakın rakibimizle 5 puan fark vardı. Ne yapabiliriz dedik. Trabzonspordan Ferhat’ı aldık. Çünkü Atila’ya güvenemiyorduk. Bundada yanılmadığımızı gördük. Bunun haricinde Yussuf, Romero, Anıl Taşdemir ve Yasin Kocatepe’yi aldık. Bu 4 transferi hoca kendisi istedi. Anıl’ı da yerli oyuncu yok.. Ben bu oyuncuyu tanıyorum diye kendim aldım koydum. Ardından 2. devre başladı takım bi türlü toparlayamıyor. Burada İbb maçında 86. dakikada yediğimiz gol çok talihsizdi, G.Saray maçıda gerçekten bizi çok üzen bir maç oldu. 2-0 öndesin öyle bir ortam yaratıldiki resmen linç edildik. Orda biz ilk yarıyı 3-0’da önde bitirsek 2. yarı 5 atarlardı. Maalesef öyle bir ortam yaratıldı. Elazığ’a da şanssız bir şekilde yenildik. Tabi bu sıralar hoca ilede konuşuyoruz, bize söyledikleri şu; bu oyuncular ilk 8 hafta ne yapabildiklerini gösterdiler. Bu takım asla 3 maç üst üste kaybetmez. Oyuncular buna tepki verir. Biz 45, 47 puanlada bu ligi tamamlayacaz dedi. Süreç devam etti. Hiç bu kadar üzüldüğümü hatırlamadığım bir Sivas maçı yaşadık. Trabzon maçından sonrada hoca ile takım arasındaki bağ tamamen koptuğunu gördüm. Geride 5 maç var kümede kalmaya yetmese bile başka birini getirelim diyerek Ordulu Cevat Güler’i getirdik. Burdanda kendisine teşekkür ediyorum. Büyük bir Ordululuk örneği gösterdi. Sonuç olarak takım hiç tepki vermedi. Oyuncularda sonucu kabul etti. Şimdi görüyoruz çoğu gideceği takımı şunu bunu çoktan ayarlamış. Bizim küme düşmemiz hiç umurlarına olmadı. Kadroyu kuran hoca, bazı isimlerdede yanıldığını görüyoruz. Sonuçta benim ve teknik direktörün çıkıp sahada oynayacak hali yok. Ben hocanın çok çırpındığını hatta bu takıma çok ağır hakaretler ettiğini, kendine getirmek için toplantılar yaptığını biliyorum ama maalesef oyuncu grubu buna tepki vermedi. Sonucunda da kaçınılmaz son oldu.

Borçlarımız Uzun Vadeli

Futbolculara bütün ödemelerimizi çekle yaptık. Onların bir bölümünüde ödemedik. Şimdi sistem değişti Türkiye’de, eskiden uyuşmazlık çözüm kurulu vardı. Futbolcu alacağı varsa buraya başvuruyordu ve orda çıkan rakamı ödemesseniz transfer tahtanız kapanıyordu. 2 yıl önce bir değişiklik oldu. Şimdi çek verdiğim oyuncu icra takibi yapacak. Dernek’ten alabilirse alacak, alamasa dua edecekki Orduspor Süper Lige çıksın. Bizim şuanda 10 Milyon TL faktoring’e, Galatasaray’a bonservis ücreti, Futbolculara çek, kulübünde bana 7. 5 Milyon TL borcu var. Bende kendim adına kredi alarak kulübe verdim. Son 1 ay hariç vergi dairesi ve ssk’ya borcumuz yok. Şimdi Barral ve Stancu’yu da satabildiğimizde borcumuz 17 ile 23 arasında olacak. Borçlarımız hep uzun vadelidir. Orduspor kulübü bir dernek, geçen yıl kongre yaptığımızda 18 Miyon TL borcumuz vardı ibra olduk. Ve 3 yıllık yeniden seçildik. Hesabını veremeyeceğimiz tek kuruş yok. Sözleşmeler kulübte duruyor gelene gösterebilirim. Süper Ligden düşen bir takımın borçlu düşmesinden daha doğal hiçbirşey olamaz. Daha 3 gün önce Stancu’ya 125Bin Euro ödedik. 3 aydır naklen yayından gelen tek kuruş yok. Niye bunu yapıyoruz oyuncu serbest kalmasın diye..

Tam Kadro Yola Devam
Yönetimi kurulu toplantık aynen yola devam ediyoruz. Ayrılan arkadaşlarımız olmayacak. Hiçbir problem yok. Biz yönetim olarak ne kadar fon çıkarabiliriz, ne yapabiliriz, başka destek bulabilirmiyiz diye bunları masaya yatırdık. Göztepe 12 Milyon TL harcadı küme düştü. Ben vicdanen müsterihim, bu işten en çok acıyı çekenlerden biride benim, ama elimden gelen her şeyi yaptım. Futbolda her şeyi yapıyorsunuz ama sonuçları engelleyemiyorsunuz. En çok parayı son 5 ayda harcadık niye, oyuncunun bir problemi olmasın, parayı problem etmesin diye bunların hepsini ödedik. Oyuncu maalesef buna tepki göstermedi. Bizimde yönetim olarak hatalarımız oldu. Bunlardan da ders alacağız.

Erkan Hoca Kendisi İçin Başarılı Olmak Zorunda

Niye Hector Cuper’i getirdik. 10 tane teknik direktör var. 3 ay bi yerde, 6 ay bi yerde bu kısır döngünün dışına çıkalım dedik. Farklı bir isime yönelelim dedik. Şimdi biz gençlerle tecrübelileri kaynaştıran bir yapıya gidip 4 yıllık plan yapacağız. Erkan Sözeri uzun süredir teknik adamlık yapıyor. İlk kez bu ligde bir takım çalıştıracak ve başarılı olmak zorunda, önemli bir hocayı getiriyorsun, elinde 10 Milyon TL’lik bir transfer listesi ile geliyor. Cihat Arslan’da ailevi problemler çıktı. Sonuçta biz bu şansı Erkan Hoca’ya veriyoruz. Onunla yarım dönem çalıştık camiayı iyi tanıyor. Efendi, futbol bilgisine inanıyoruz ve kendisi için bir şeyler yapmak zorunda, oda onu iyi biliyor. Ayrıca kendisi için bir şeyler yapmak zorunda olan oyuncularıda kadromuza katacağız. Erkan Hoca genç oyuncularlada çalıştı. Bizim zaten mevcut olan bir ekibimiz var. Onlarla birlikte çalışacaklar, 1 yardımcısı ile geliyor. Kaleci antrenörü Hüsnü Hoca olacak. Bu dönemde ılımlı çalışabileceğimiz insanlara ihtiyacımız var. O anlamdada Erkan Hoca bu şansı değerlendirecek. Reşit Akçay 3 sene önce Linyitte 2.ligde çalışıyordu. Hamza Hamzaoğlu’da öyle, Türk antrenörlerine imkan tanımak gerekiyor.

Yeni Sezon Çalışmaları
Yeniden yapılanmaya gitmemiz gerekiyor. Süper ligde bir takımın 12.2 Milyon TL garanti parası var. Onun dışındaki her şey takımın başarısına bağlı galibiyete 900, beraberlikte 450Bin TL alıyorsun. Biz bu sene 30 Milyon TL hedeflerken, 22.25 Milyon TL’de kaldık. PTT 1. ligdeki gelir 5 Milyon TL, dolayısı ile bizim tekrar 15,20 Milyon TL’lik takım yapmamız söz konusu olamaz. Çok iyi bir kadro yapacağız, onda bir problem yok. 10-12 oyuncumuz kalıyor. Bunlara tecrübeli takviyeler yapacağız. Bu yıl  hedef olmak istemiyoruz. Zaten lige başlayan 18 takım hemen şampiyonluk hedefi koyuyor. Bizim bu seneki hedefimiz, bu ligde mutlaka ilk 6 içinde yer alacak bir takım yapacağız. Onun dışında mesela bir Alper Potuk Eskişehir'e 8 Milyon Euro kazandırdı. Bu tür hamlelerimizde olacak. Şuan tespit ettiğimiz hem kadroda hemde transfer edeceğimiz genç yetenekli isimler var. Böyle oyuncular çıkarıp, bu oyunculardan para kazanmamız gerekiyor. Reklam ve Sponsor gelirlerinede bakacağız. Bu yıl kulübe gelecek maddi desteklerde önemli, kombineleri daha ucuz yapacağız. Hedef küçültmüyoruz. Ama kulübün giderlerini düşürmek zorundayız. Transfer listemiz hazır, o işlerde tüm yetkiyi Tahsin Türkmen'e verdik. Takımda atan ve tutana önem veriyoruz. Omurga denilen yeri sağlam yaparsak, hedefe rahat ulaşabiliriz. Rizespor’un iki Kazak futbolcusu defans Samat Smakov ile kaleci David Loriya için nabız yokladık. Fornezzi takımda ama yarın ne olacağı bilinmez. Alternatifleride hazır tutmak lazım. Yine Kazakistan ve Azerbaycan’dan yabancı futbolcular alabiliriz. 1461 Trabzon’dan üç futbolcu istiyoruz. Ayrıca imzaları bundan sonra Ordu'da attırmayı düşünüyoruz. Erkan Hoca ile başladık böyle devam edecek.

Fornezzi ve Miguel Garcia’yı Takımda Tutmak İstiyoruz
Stancu 24 yaşında Romanya Milli takımında da oynayan bir oyuncu, şuanda 2 maç var oraya gitti. Menejeri Becali geldi. Almanya ve Rusya ile görüşüyoruz. Aldığınız fiyata satmaya çalışıyoruz dedi. Vadeli olursa yukarıda çıkabilir çok ciddi mesafeler kat ettik. Stancu çok karakterli bir çocuk, beni satamassanız, aldığım fiyatın yarısına 1 yıl oynayabilirim dedi. Bizde bu açıklamalarından çok mutlu olduk. Herkes bu dönemde kulüblerin başına üsüşür ama o anlayışla karşıladı. Oyuncu 1. ligde oynayacağı ve değerinin düşeceği için satmayı düşünüyoruz. Milli takımada gidemeyebilir. Barral’ın piyasası Katar ve Dubai orada yetki verdiğimiz insanlar var. Saso Fornezzi ve Miguel Garcia’yı takımda tutmak istiyoruz. Banahene bizim oyuncumuz, kendisi sözleşme fesh ettiğini sanıyor ama Giresundan alacağı olduğu için, ve bizimle alakası olmadığı için TFF uygun görmedi. Menejeri ile önümüzdeki hafta görüşeceğiz. Benim 1 aydaki bütün uğraşlarım yabancılarla ilgili olacak. Bazı isimlerle karşılıklı olarak el sıkışarak yollarımızı ayırmak istiyoruz. Bruno Akhisar’da kaldı. Gosso'da FİFA'nın kararını bekliyoruz. Dalmat ile karşılıklı olarak fesh ettik. Roversio ve Umbides’e Türkiye’den teklifler var. Onları kiraya verebiliriz yada karşılıklı fesh edebiliriz. Türk oyuncularla ilgili problem yok. Yabancılarıda sorunsuz, bonservis ödediklerimizide onun altına düşmeyecek şekilde elden çıkartarak kulübümüze en az zarar getirecek şekilde bu badireyi atlamak istiyoruz. Bonservisinde takım düşerse, serbest kalır maddesi olan oyuncu yok. Keşke bazılarında öyle olsaydı..

Cantuğ ve Murat A.Madrid’in Takibinde

Cantuğ ve Murat ile ilgili A.Madrid bize teklif yapacak. Onu bekliyoruz. Yabancılarına izletiyorlar.

Art Niyetlilier Var
30 Milyonluk gelirden, 5 Milyonluk gelire düştük. 21 personel ile yolumuzu ayırdık . Personel çıkarmak bizim severek yaptığımız bir şey değil. Ama 110 Bin TL’lik aylık giderimi düşürmek zorundayım. Bir çok yabancımıza banka kredileriyle ev, araba aldık. Otobüsüde bankadan kredi alarak Fındıkkale firmasından satın aldık. Takım küme düşünce ne oldu. Banka kredilerini ödüyoruz, ödemekle ilgili bir problem yok ama çekini ödemediğin bir adam sana icra takibi yapacak. Canını yakmak istediği için o araçların hepsini bağlatıp trafikten men edecek. Bizde zaten takım düştü yabancı sayısı 3’e düşüyor. Otobüsü leasinglede yapabiliriz. Zaten daha önce ulaşım sponsoru olarakta vardı. Bu yüzden araçların hepsini sattık banka kredi borçlarımızın kapattık. Orduspor’a haciz gelmiş. Bunların hiçbirisi doğru değil, açık yüreklilikle söylüyorum. Bunları yazan sorsalar söylerdik. Art niyetli olduklarını düşünüyorum. Nedim Türkmen’e kızabilirsiniz. Ondan nefret edebilirsiniz. Ama bana saldıracağına direk Ordusporun tüzel kişiliğine zarar veriyor. Orduspor’un borcu varmış. Bütün kulüblerin borcu var. Şimdi sen Orduspor’un şu kadar borcu var dediğin zaman benim elimde tutmak istediğim oyuncu burada kalmak istemeyebilir. Gelmek isteyen oyuncu tedirgin yaklaşır. Bunu yapmaya hiç kimsenin hakkı yok. Otobüs kampanyası için 1200 sms atıldı. Sms atan taraftarlarımızın isimlerini Ağustos ayında gelecek otobüsün üstüne yazdıracağız.

Taraftarında Öz Eleştiri Yapması Lazım

Şimdi taraftarlar beni dinliyor, bizim trabzonla ne işimiz var. Neden 61. dakikada küfür ediyoruz. Bizimle hiç uğraşmayan Trabzon, orada Ordu kümeye diye bağırdı. İlk devre Elazığ maçında Elazığ kümeye diye bağırdık ne oldu Elazığ’da adamlar bizi yendi Ordunun Derelerini çaldılar. Yaptığını ekip, biçiyorsun maalesef, 10. yıl marşını okuyan, gençliğe hitabeyi okuyan. Yaratıcı pankartlar yapan tribün gitti. Herkese sataşan bir tribün geldi. Ben o tribünleri geri istiyorum. Orduspor’un sahibi taraftardır, ama öz eleştiride yapmak lazım. 1 sene önce centilmenlik ödülü alarak, Türkiye’ye örnek olduk. Biz sadece kendi takımımızı destekleyelim. Rize maçı, Antep Belediye maçındaki taraftarı geri istiyorum. Önümüzdeki sezon burayı gelen takımlara, futbol tabiriyle cehennemi yaşatmalıyız. İç sahada yenilmeyen 13,14 maç kazanan deplasmandan 2,3 galibiyet getirdinmi 55,57 puan yapıp çıkabiliyorsun.


Emrah Arslantürk
Emrah Arslantürk tarafından yazılan bu haber, 4902 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Orduspor - MoRBeYaZ.NeT ve Yöneticileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Yorum yazanlar site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.

Diğer Orduspor Futbol Haberleri

Tümü

ORDUSPOR - BUCASPOR
Tarih : 07 ARALIK 2014
Saat : 13:30
Stad : ORDU 19 EYLÜL

Puan Durumu - Canlı Skor - Fikstür
Bizi Takip Edin :
Kalan Süre:

ANKET

Ziya DOĞAN sizce başarılı olabilir mi ?Reklam Alanı

Reklamlar

Sitede yeralan haber ve içeriklerin izin almaksızın kullanılması yasaktır. Site yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Bu site Orduspor Taraftar Sitesidir. Resmi Siteyle bir ilgisi yoktur. (c) 2005 - Altyapı : Mydesign Haber Sistemi

Adres : Bucak Mahallesi. 431 Sokak. No :2/1 52200 ORDU Siteyle ilgili bilgi almak için admin@morbeyaz.net mail adresini kullanabilirsiniz.
Tel :-
Faks : -
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]