09 Haziran 2014, 16:35 - Anasayfa // Orduspor Futbol Haberi yazdır

Uğurcan Ataoğlu : Aynı Geminin İçindeyiz

Uğurcan Ataoğlu : Aynı Geminin İçindeyiz

Orduspor ikinci başkanı Uğurcan Ataoğlu ile kongre öncesinde siz Ordusporlular için bir söyleşi gerçekleştirdik.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Orduspor ikinci başkanı Uğurcan Ataoğlu ile kongre öncesinde siz Ordusporlular için bir söyleşi gerçekleştirdik. Ataoğlu, yoğun iş temposu arasında sorularımıza beklediğimden de cesur ve açık cevaplar verdi.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Yoğun iş temponuz arasında gazetemiz Ordu Yorum’a vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bu sene sizinde ikinci başkan olarak görev yaptığınız Orduspor, sezona çok iyi başlamış ve beklentilerin üzerinde bir grafik sergilese de Süper Lig’e çıkamayarak taraftarlarını üzdü. Siz genel olarak geçtiğimiz sezonu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Uğurcan ATAOĞLU:

Senin de dediğin gibi beklentilerimizin üzerinde bir performans gösterdi takımımız. Deplasmanda alınan galibiyetlerin fazlalığı, en az gol yiyen takım olmamız, oyuncuların kenetlenmesi, fikstür avantajını da düşünüp ister istemez ümitlendik. Yönetici koltuğunda olanların duygusal davranmaya hakkı yok. Üzülsen de mantıklı kararlar almak zorundasın. Takım ve yönetim olarak bu sezon elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalıştık, bence hak ettik ama maalesef olmadı. Dinlenip, kuvvet toplayıp yeniden deneyeceğiz.

A.Güçlü ŞİMŞEK:
Kısa ve net bir sorum var; Orduspor nerede hata yaptı? Kırılma noktaları sizce hangileriydi?

Uğurcan ATAOĞLU:

Geriye dönüp baktığımızda Hector Cuper’in transferi Orduspor’u bir anda dünya spor gündemine taşıdığını söyleyebiliriz. Ama onun büyüsüne fazla kapıldık. Süper Lig’de ki ikinci sezonumuzda bütün ipleri Cuper ve ekibine verdik. İlk kırılma noktası burası bence. Onun isteğiyle alınan yabancı oyuncuların bir kısmı takıma uyum sağlayamadı. Giden veya gönderilen oyuncuların boşluğu doldurulamadı. Bunlar takımın kimyasını ve konsantrasyonunu bozdu. Culio’nun sportmenliğe aykırı davranışını da iyi yönetemedik. Alternatifi olan iyi oyunculardan kurulu kuvvetli bir kadron yoksa, elindeki nispeten kaliteli bir iki futbolcudan bu kadar kolay vazgeçmemek lazımdı.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Bu zorlu maratonda oldukça yalnız olduğunuzu dönem dönem diğer yöneticilerimiz de dile getirdi. Siz de öyle düşünüyor musunuz? Taraftarla neden barışamadı yönetim?

Uğurcan ATAOĞLU:

Kaliteli bir yönetim oluşturmak, kaliteli bir takım kurmak kadar önemli ve onun kadar da zor bir iş. Sporcunun motivasyonu önce para kazanmak, sonra da başarılı olmak. Ama yönetici hep verici olmak durumunda. İşinden, zamanından, parasından, aile hayatından veriyor. Başkan dahil hiç bir yöneticinin eşi ve çocukları Orduspor’a ayırdığımız zamandan memnun değil. Bütün stresi eve götürüyoruz. Bu konuda evimiz ve ailemizle barışamadığımız için taraftarla da barışamıyoruz belki.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Kongre süreci var bildiğiniz gibi. Siz geleceği nasıl görüyorsunuz? Nedim Türkmen yeniden aday olduğunu açıkladı. Bu durum da siz de yeniden yönetimde olacak mısınız?

Uğurcan ATAOĞLU:

 Taraftarlar ve futbolcular gibi yöneticilerin de morali bozulur, performansı düşer. Fizik gücünü ve kondüsyonunu hep üst düzeyde tutabilen yeni yöneticiler bulmak zorundayız. Orduspor’a hizmet etmek için 2017’ye kadar süre verdim kendime. Tabi ki sağlığım ve şartlar izin verirse. 50. Kuruluş yıldönümümüz yaklaşıyor. İnşallah yeni stadyum da o zamana kadar biter, hep beraber orada kutlarız.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Son 5 yılı göz önüne aldığımızda sizce yönetim başarılı mı?

Uğurcan ATAOĞLU:

Bu hafta yapılacak Genel Kurul’daki sunumumuz için çalışırken yönetimde olduğumuz beş yıl boyunca oynadığımız tüm maçların sonuçlarına baktık. Toplam 195 maç yapmışız. Galibiyet sayısı 75, aldığımız beraberlik 56, mağlubiyet ise 64. Attığımız gol sayısı 242, yediğimiz gol 208. Avarajımız + 34. Maç başına 1.24 gol atmışız, 1.06  gol yemişiz. Bu tabloya göre sportif olarak ibremizin ucu hafiften başarıya doğru dönmüş durumda. Mali durum daha karmaşık bir konu. İbre negatif görünse de bu beş yılda yatırıma fazla para harcandı. Süper Lig’de oynayan bir çok kulüpte olmayan tesisleşme yapıldı Durugöl’de. Yönetim olarak dağınık ve başarısız algılanıyoruz. Kısmen doğru da olsa, bu yönetimin eseridir bu tablo.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Siz Ordu’yu dışarıda başarıyla temsil eden, çokça takdir edilen birisiniz. Yönetimden bağımsız olarak baktığınızda Orduspor’un uzun vadede başarılı olması için ne yapması gerekir? Bunların ne kadarı yapılabildi?

Uğurcan ATAOĞLU:

Şehirde çokça dile getirilen bir eleştiri var. Ordulu futbolcular daha fazla olsaydı başarılı olurduk diye. Bu fikri iyi niyetli ama amatörce buluyorum. Bugün 1967 yılında değiliz. Ama alt yapıdan futbolcu yetiştirmek ve dünyanın her yerinden genç yetenekler keşfetmek için daha ciddi çalışmalar yapmak zorundayız. Bu havuzu Ordulularla daraltmanın bir anlamı yok. Kendi adıma söyleyebilirim ki meslek hayatımda bu kadar çok maddi ve manevi mesai harcadığım, ama kendimi bu kadar başarısız hissettiğim başka bir iş olmadı. Yönetimdeki diğer arkadaşların da böyle düşündüğünü biliyorum. Her şeyden önce Türkiye’deki spor kulüplerinin yönetim modelinin, uzun vadeli bir başarı getirmesi mümkün değil. Ana parayı getiren bir başkan, gücü yettiği kadar elini cebine atan yöneticiler ve şehrin ileri gelenlerinin gönüllerinden kopacak destekle ancak bu kadar oluyor. Profesyonel bir şirket gibi yönetilmesi lazım kulüplerin. Gelir yaratacak projelerin sürekliliğini sağlamalıyız. Bunu başarmaya yaklaştığımız dahi söylenemez. Zaten çoğu Anadolu kulübü aynı dertten muzdarip.  Ama Mersin’i yenip çıkabilseydik, yeni dönemde bu yolda büyük bir adım atma şansını yakalayacaktık.

 A.Güçlü ŞİMŞEK:

Sizin de katkılarınızla Orduspor Store büyük bir atılım yaptı. Ben tüm çalışmalarınızı içtenlikle takdir ediyorum ama kafamı kurcalayan bir soru var; Orduspor’un son birkaç sezondur yapılan formalarında mor renk birbirinden farklı. Mor’un tonunda bir türlü ayarı tutturamadık diye düşünüyorum. Nedeni nedir?

Uğurcan ATAOĞLU:

Mor renk, tekstil dünyasında tutturması en zor olan renklerin başında geliyor. Forma üreticileri normalde mor renkli forma üretmiyorlar. Her kumaşta farklı bir ton oluyor. Mesela formayla çorabın tonu birbirini tutmuyor. Sahada olduğu kadar televizyonda ki maç yayınlarında da rengin tonu çok önemli. Mor biraz koyu olunca tv’de laciverte kayıyor. Son iki sezondur aynı formaları giymek zorunda kaldık. Çünkü stoklarımızda forma vardı. Sadece alternatif olarak siyah forma yapıldı. Mor’un tonu çıplak gözle bakınca biraz açık duruyor ama tv’deki görünüşü iyiydi bence. Ben diyorum ki mor’un bütün tonları bizim olsun. Her sezon yeniden yorumlayalım. Bugün GS ve FB formalarına bakarsanız sarılar turuncu oldu, kırmızılar bordo oldu, lacivertler neredeyse siyaha kadar yaklaştı. Forma ve mor renk konusunda taraftarların memnuniyetsizliğinin farkındayım. Zaten ben de memnun değilim. Forma üreticileri normalde mor renkli forma üretip stok yapmıyor. Bizim çok özel ve az kullanılan bir rengimiz var. Nike veya Adidas giymemiz için 12 ay öncesinden sipariş vermemizi  şart koşuyorlar. Yani bu bir sezon öncesinden karar vermek demek. Eğer düşmeseydik bir sonraki sezonda Nike giydirecekti Orduspor’u. Prensip olarak anlaşmıştık. Sezon ortasına doğru kötü gidişat belli olunca anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldık. Çünkü düşen bir takım olarak bunun maliyetini karşılamamız imkansızdı. Bu sezon formalarında yine Umbro ile çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü PTT ile Umbro anlaşma yapmış. 1. Lig takımlarının forma ve kamp malzemelerine reklam karşılığında sponsor olacaklar. Biz sadece Store için ürettiğimiz formaların parasını ödeyeceğiz.

A.Güçlü ŞİMŞEK:

Sorularımıza içtenlikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz. Ordu şehrine ve Ordusporlulara     söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Uğurcan ATAOĞLU:

Futbolcunun, yöneticinin her türlü eleştiriye hatta küfüre dahi kendini alıştırması lazım. Ama bir yandan da şehir olarak aynı geminin içindeyiz. Batsak da çıksak da birlikteyiz. Gemileri yakacak kadar ileri gitmenin bir anlamı yok.

Ordu Yorum / A.Güçlü ŞİMŞEK
Morbeyaz.Net tarafından yazılan bu haber, 952 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Orduspor - MoRBeYaZ.NeT ve Yöneticileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Yorum yazanlar site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.

Diğer Orduspor Futbol Haberleri

Tümü

ORDUSPOR - BUCASPOR
Tarih : 07 ARALIK 2014
Saat : 13:30
Stad : ORDU 19 EYLÜL

Puan Durumu - Canlı Skor - Fikstür
Bizi Takip Edin :
Kalan Süre:

ANKET

Ziya DOĞAN sizce başarılı olabilir mi ?Reklam Alanı

Reklamlar

Sitede yeralan haber ve içeriklerin izin almaksızın kullanılması yasaktır. Site yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Bu site Orduspor Taraftar Sitesidir. Resmi Siteyle bir ilgisi yoktur. (c) 2005 - Altyapı : Mydesign Haber Sistemi

Adres : Bucak Mahallesi. 431 Sokak. No :2/1 52200 ORDU Siteyle ilgili bilgi almak için admin@morbeyaz.net mail adresini kullanabilirsiniz.
Tel :-
Faks : -
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]